Moving time  5 годин 35 хвилин

Час  9 годин 19 хвилин

Координати 3687

Uploaded 13 лютого 2020

Recorded лютого 2020

-
-
345 m
1 m
0
5,0
9,9
19,83 km

Переглянуто 418 раз(и), завантажено 10 раз(и)

біля Yenifoça, İzmir (Türkiye)

İlk kez yürüyeceğimiz parkurumuza, Yenifoça'da içtiğimiz sabah çaylarından sonra başladık.
Yenifoça'nın güneybatısında kalan tepeye patikaları izleyerek tırmanmaya başladık. Yukarılara çıktıkça patikalar kaybolmaya başladı. İkinci kilometreden sonra, çam ormanları arasında oldukça sık dikenli azgan çalıları, pürenler, ağaç çileği (kocayemiş), pırnal gibi makilikler yürümemizi zorlaştırdı. Bir saat kadar bu bölümde çabaladıktan sonra, bu sıkıntılı bölümden kurtulup sırttaki orman yoluna ulaştık. Yine güneybatı yönüne doğru orman yolundan devam ettik. Bu orman yolunda kısa bir yürüyüşten sonra patikalar aramaya başladık. Bulduğumuz bir patikayı izleyerek, rotamız üzerinde, karşı sırtlarda gördüğümüz büyük bir kayayı hedef aldık. Bir iki iniş çıkıştan sonra yine orman yolu, yine patika derken kayalık tepeye tırmandık. Bir kaç dakika güzel manzaralar izledik. Çandarlı yarımadası, Midilli Adası, batıda Karaburun yarımadası, Foça kıyıları hava net olunca çok güzel görülebiliyordu. Biraz fotoğraf çekme molasından sonra, tepeden batıya doğru yine orman yoluna indik.
Burada bizi bir askeri araç karşıladı. Görevlilerle tanıştık, amacımızı ve durumumuzu açıkladık. Bölgenin askeri tatbikat sahası olduğunu, tatbikatlar sırasında sıkıntı yaşayabileceğimizi, her yere uyarı tabelaları koymalarının mümkün olmadığını bize nazik bir dille belirttiler. Sonra Foça'ya doğru izleyebileceğimiz yolu da bize tarif ettiler. Kendilerine teşekkür edip yolumuza devam ettik.
Kayalık tepeden 2,5 aşağılara doğru yürüdükten sonra, eski bir bağ evi arazisinde yemek için mola verdik. Moladan sonra yine patikalara girdik. 4 km yürüdükten sonra Yenifoça-Foça yolu kenarına indik. Yol kenrından Foça merkezine kadar yürüyüp parkurumuzu tamamladık.
Parkur boyunca hiç su kaynağı yok. Macerayı, dikenli çalılıkları, patikasız ve bol iniş-çıkışları sevmeyenlere bu parkur kesinlikle önerilmez. Tabii bir de askeri eğitim/tatbikat alanı olması da göz önüne alınmalıdır.
Фотографія

YENİFOÇA

Перехрестя

PATİKA

Перехрестя

SIRT ORMAN YOLU

Панорама

MANZARA

Панорама

DELİKKAYA

Пікнік

MOLA

Zeytinlikler içinde, eski bir bağ evi arazisi. Çevrede birkaç adet daha eski ev kalıntıları var. Güneye bakan kuytu bir yer. Şubat ayında, hava güneşli de olunca bizim için güzel bir mola yeri oluverdi.
Панорама

BESİ ÇİFTLİĞİ

Mola yaptığımız yerin güneyide kalan düz bir alan. Etrafı tel örgülerle çevrili, ekin ekili büyük bir tarla ve besi çiftliği var. Karşılaştığımız çobandan aldığımız bilgilere göre büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriliyormuş. Bu çiftlikte 5-6 adet çoban köpeği de bizleri karşıladı. Tatlı dille uysallaştılar, arkadaşlarımız korkmadan sevdi bile...
Панорама

BESİ ÇİFTLİĞİ

Панорама

FOÇA YAMAÇLARI

Панорама

FOÇA YAMAÇLARI 2

Панорама

FOÇA

Точка шляху

FOÇA MERKEZ

Панорама

FOÇA'DA AKŞAM

Точка шляху

FOÇA

Коментарі

    You can or this trail