Час  7 годин 33 хвилин

Координати 841

Uploaded 17 вересня 2017

Recorded вересня 2017

-
-
98 m
32 m
0
2,2
4,5
8,94 km

Переглянуто 4249 раз(и), завантажено 36 раз(и)

біля Siğacık, İzmir (Türkiye)

Küçük grubumuzla, önce Sığacık Kaleiçi pazarını gezdik. Sığacıklı kadınların ürettiği kahvaltılık elişi yiyeceklerimizi aldık. Kahvaltımızı yapıp Sığacık'tan yürüyüşe başladık. Sığacık mezarlığını geçip kuzeydeki tepedeki patikalardan devam ettik. İşaretli patika biraz sağımızda kalıyordu ama, biz tepeye çıkmayı tercih ettik.
Tepeden batıya doğru bakınca aşağıda küçük, nefis Çamcaz Koyu'nu gördük. Gevenler ve makilikler arasından doğruca koya indik.
Çamcaz: Pırıl pırıl bir deniz, küçük, sakin bir koy... Sadece yürüyerek, teknelerle, ve yatlarla denizden gelen ziyaretçiler buranın sakinleri. Motorlu kara taşıtlarının buraya ulaşamaması koyun temiz kalabilmesinin en güzel nedeni. Koyun güneyindeki kayalıklarda ikinci dünya savaşından kalma bir top mevzii var. Bu güzel koyda biraz deniz molasından sonra yine gevenli, makilik bir patikadan Aktaş Koyu'na geçtik.
Burası da bir önceki koya benzer bir koy. Bu koyda, Sığacık'tan gelen gezi teknelerinin yemek müzikleri (!) eşliğinde yemek molamızı yaptık. Yemekten önce ve sonra bolca deniz banyosu...
Moladan sonra patika ve bahçeler arasındaki yollardan Azmak Koyu'na geçtik.
Azmak Koyu'nun, güzel kumu olan uzun bir plajı var. Bu koyun güney ucundaki kayalıklarda da eski bir top mevzii bulunuyor. Plajın güneyinde, Azmak deresinin berrak suyu denize ulaşıyor. Tabii, Azmak Koyu'na türlü kara taşıtı geldiği için pek sakin ve temiz bir koy değil. Mangal dumanları ve kokuları akşam saatlerinde bile her yanı sarmış oluyor.
Günübirlik tatilciler bu koyun müdavimleri. Plaj çok kalabalık oluyor. Hele gün, pazar olursa...
Parkur kısa ve kolay bir parkur. Ağaç ve orman yok. İçme suyu kaynağı yok. Alış veriş yapılacak bir satıcı, yemek yenebilecek bir restoran, büfe vs yok. Bu koşulları göze alıp, her ihtiyaç malzemesini çantaya koyarak bu parkura gidilmelidir. Sıcakta yürümeye alışkın olanlara yaz mevsiminde gitmelerini öneririm. Bunun dışında, Nisan, Mayıs, Eylül, Ekim aylarında yürümek zevkli olur.
panorama

SIĞACIK

дерево

SIĞACIK MEZARLIĞI

panorama

ÇAMCAZ KOYU

Пляж

AKTAŞ KOYU

Річка

AZMAK

Міст

AZMAK KÖPRÜSÜ

Пляж

AZMAK KOYU

3 коментарів

 • özgür akşakar 10 квіт. 2018

  Merhabalar, sığacıktan sonra bu koylara bisiklet ile ulaşmak mümkün mü? Yoksa taşımak zorunda kalır mıyız. Şahane koylar çünkü tur yapmak isterim. Defalarca sığacık, demircili koyu turları yaptım.

 • Фото Işık Kavalcı

  Işık Kavalcı 10 квіт. 2018

  Bisikletle bu koylara ulaşmak çok zor. Patikalar belirsiz ve çalılık. Sığacık'tan sonra Azmak koyuna geçebilirsiniz. Buraya ulaşmakta zorluk çekmezsiniz. Çamcaz Koyu'na da dağ bisikleti ile (biraz sıkıntılı olabilir) gidebilirsiniz. Diğer iki koya bisikletle ulaşmak çok zor olur.

 • özgür akşakar 10 квіт. 2018

  Anladım, teşekkürler, mezarlıktan sonra biraz keşif yaparım. Böyle yerler değeri paha biçilmez...

You can or this trail