Moving time  31 хвилин

Час  9 годин 31 хвилин

Координати 1565

Uploaded 12 жовтня 2019

Recorded жовтня 2019

 • Rating

   
 • Information

   
 • Easy to follow

   
 • Scenery

   
-
-
1 871 m
1 352 m
0
2,4
4,8
9,58 km

Переглянуто 103 раз(и), завантажено 5 раз(и)

біля Bağlıca, Antalya (Türkiye)

Karaköprü Yaylasında başlayıp Karasay Tepesi ardından bir loop yaparak aynı noktaya dönmeyi amaçlayan günübirlik etkinlik, Gazipaşa-Alanya idari sınırını oluşturan Darıderesi üzerinden doğuya yöneldi ve 600 m sonunda Karasay Tepesini ikiye ayıran derin vadiye girdi. Mevsim itibariyle şaşırtıcı derecede bol sulu, sararmış yapraklı çınar ağaçlarının arasından akan bir dereyi takip ederek yaklaşık 2 km'lik ıslak bir geçiş sonunda, vadinin nispeten geniş ve bir kaç ev bulunan ağzına ulaşan hat, bu noktadan sağa yani güneye yönelerek dik bir çıkışla önce 3,2 . Km'de İnceğiz Yaylasına giden eski patikaya sonra da 1577 m'de bulunan boğaza kavuştu ve sonrasında toprak bir yolu takip ederek İnceğiz Yaylasının ilk evlerinde mola verdi. Bir süre yaylacılarla muhabbet sonrası tekrar sağa yani batı istikametine dönen parkur, Kaş ve Kevsi yaylalarına giden eski ve iptidai bir patikayı 1 km boyunca takip ederek Karasay Tepe zirvesine ulaştı, bu noktadan doğaçlama dik bir inişle önce Beldibi Yaylası, sonra başka bir patika ile başlangıç noktası yakınlarına ulaşarak 9 saat sonunda nihayete erdi.
Notlar:
1) Vadi girişinde demir borulardan akan su yakınlara yer alan Karasu kaynağından geldiğinden içilmesinde herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Ancak dere suyu dış etkilere oldukça açık bir akış hattına sahip olduğundan içilmemeli.
2)Vadi içinde bir kaç noktada oluşan derin su havuzları nedeniyle geçit yamaçlardan yapılmakta. Maalesef vadinin sonunda, suyun artık battığı ve yüzeyde görüldüğü son noktada yer alan su havuzunu botları çıkarmadan geçmek mümkün değil. Su çok soğuk :)
3) Başlangıçta herhangi bir patika izi bulunmasa da işaretli noktadan itibaren artık pek kullanılmadığı oldukça belli olan hattı izlemek mümkün.
4) Parkurun pek çok noktası için uygun bir yürüyüş ayakkabı yeterli olsa da, yayla sonrası sırt patikası oldukça kırıcı olduğundan bot tavsiye ediyorum.
5) Mesafe kısa da olsa yayla sonrası su kaynağı yok.
6) Biz oldukça dik bir açıyla indik ancak pek çok noktadan inmek mümkün ve biraz uzatarak daha rahat bir iniş hattı seçmek mümkün.
7) Derelerde balık yok.
8) Ağaçlarda ceviz yok.

Le ekip;

Filiz Başaran
Hikmet Baba
İsmail Başaran
Hüseyin Baba
Hüseyin Sezen
Hüseyin Türkeli
ve
Ben
джерело

Su

Yaylanın güzelim pınarları, ahmaklar için, buraları talan etmek adına metal borularda kilometrelerce taşındı. Bu noktada akıtılmasının sebebi muhtemelen basıncı düşürmek.
Waypoint

Patika giriş

Basit bir patika, dere kenarına bir süre ilerliyor.
дерево

Sonbahar

Platanus Orientalis'ler için sonbahar zamanı...
Річка

Ayakbuyduran

Bu noktada hiç bir geçiş imkanı bulunmadığından maalesef botlar çıkarılmak zorunda. Su bu noktadan batarak daha aşağıda yer alan bir noktadan yeniden doğmakta.
Waypoint

Vadi çıkış

Suyun battığı bol çınarlı çıkış noktası. Bu noktanın sağında yer alan evden sağa yani güneye dönülerek tırmanmaya başlıyoruz.
Waypoint

Patika

Aşina gözler için patika belirgin bir şekilde zik zaglar halinde yükseliyor.
Гірський перевал

Boğaz

Patika bu noktada sona erip yerini araç yoluna bırakacak.
Waypoint

Patika giriş

Patika girişi oldukça belirgin ve tam kara yolunun yanında başlıyor. Kısa bir süre sonra soldan gelen bir hatla birleşip bir süre ilerliyor. Karşınıza çıkacak ilk kavşakta sağa yani Kuzeybatıya giden hat yerine sola yani batıya giden hat takip edilmeli.
Waypoint

İnceğiz Yaylası

Gazipaşa ilçesine bağlı İnceğiz Köyünün kurak yaylası.
Waypoint

Patika bitiş

Patika bu nokta itibariyle kaybolsa da karşı yamaçlarda takip etmek mümkün. ancak bizim yolumuz bu noktada ayrılıp kuzeybatıya dönüyor.
вершина

Zirve

Karasay Tepe olarak bilinen Dağın en yüksek yeri bu nokta. Bu noktadan itibaren Kuzey başlangıç olmak ve saat yönünde ilerlemek kaydıyla ; Seki Yaylası, Tokar Yaylası, Çamlıca Yaylası, Yüğlük Tepesi, Akçal dağları, Berem, Maha, Pınarlıkır, Kaş, Cırbat Dağı, Karatepe, Yumru Dağı, Kiraz Dağı, Sapadere Yaylası, Metderesi yaylası, Çökele, Taşbaşı, Çeltek ve Amatöldü Yaylaları, Akdağ, Boncuk Tepesi seçilebiliyor.
panorama

Karasay Tepesi

Adı üzerinde kara kara say katmanlardan oluşan etkileyici alpin tarzı yükselti.
Waypoint

Beldibi (Kevsi) Yaylası

Beldibi Köyünün sıkışık, az sulu yaylası.
джерело

Su

Kerteriz olması adına işaretlenmiştir. İçilemeyecek kadar kirli gördük.

2 коментарів

 • Фото Hüseyin Türkeli

  Hüseyin Türkeli 5 лист. 2019

  I have followed this trail  View more

  Şahane bir kanyon geçişi içeren günübirlik parkur. Bu bölgede bu kadar güzel bir vadi daha yoktur.

 • Фото fortunania

  fortunania 5 лист. 2019

  It Seems like a great route. Well done.

You can or this trail