Moving time  4 годин 22 хвилин

Час  6 годин 48 хвилин

Координати 2071

Uploaded 2 лютого 2020

Recorded лютого 2020

-
-
2 028 m
1 014 m
0
2,9
5,8
11,61 km

Переглянуто 140 раз(и), завантажено 7 раз(и)

біля Bozdağ, İzmir (Türkiye)

Parkurumuza Bozdağ köy merkezinden başladık. Bozdağ karla kaplı olduğu zamanlar, en sağlıklı çıkış klasik rotadan olduğundan, biz de herkes gibi bu rotadan yürümek istedik.
Köyden çıkıp ormana girdiğimizde, yukarıya çıkan patikanın buzlandığını gördük. Buzla kaplı patikanın tehlikeli olabileceğini düşünüp biraz daha aşağıya, dereye yakın olan patikaya geçtik. Bu patikadan orman çıkışına kadar yürüdükten sonra, yukarıya çıktık ve klasik patikaya geçtik. Bozdağ zirvesine kadar klasik batı patikasını izledik.
Hava açık, fırtınasız, rüzgar hafif, sis ve yağış da olmayınca yürümek sorun değildi. Ancak erimeye başlayan kar sularının donmasıyla oluşan buz yürümeyi zorlaştırıyor, dolayısıyla zaman kaybına neden oluyordu. Patikalarda sabahtan beri yürüyenlerin izleri klavuzluk ediyordu ama, donan izler zaman zaman kayıp düşmelere de neden olabiliyordu. Bu nedenle çok dikkatli olmak gerekiyor. Bozdağ zirvesine bu rotadan çıkıp inmek zor değil. Ancak, bu gibi havalarda oldukça zor ve tehlikeli oluyor.
Üç saate yakın bir sürede zirveye ulaşabildik. Zirveye çıkınca fırtına kuvvetlendi ve hava sıcaklığı da oldukça düştü. Zaman zaman dalga dalga gelen sis fazla etkili olmadı. Kısa bir çorba ve fotoğraf molasından sonra inişe geçtik. İniş pek zor olmadı ama, buzlu yerler bizi yine oyaladı. Yine aynı patikadan, yaklaşık iki buçuk saat yürüdükten sonra köye inerek, sorunsuzca yürüyüşümüzü tamamladık.
фото

BOZDAĞ

фото

BOZDAĞ yamaçları

panorama

BOZDAĞ

вершина

BOZDAĞ ZİRVESİ

Річка

DERE

Bu bölümdeki patikalardaki karlar çiğnenerek ezilmiş ve buza dönüşmüştü. Bu yüzden çok kayıp düşmeler olabiliyordu.
Picnic

YEMEK MOLASI

фото

BOZDAĞ KÖY MERKEZİ

Bozdağ karla kaplı olunca birçok yürüyüş grubu ve kar, buz meraklısı piknikçiler her tarafı dolduryor. Bugün de Bodağ yamaçları ve köy çarşısı yine alışılmış durumda kalabalıktı.

Коментарі

    You can or this trail