Moving time  4 годин 39 хвилин

Час  7 годин 31 хвилин

Координати 3036

Uploaded 8 березня 2020

Recorded березня 2020

 • Rating

   
 • Information

   
 • Easy to follow

   
 • Scenery

   
-
-
702 m
62 m
0
4,1
8,2
16,45 km

Переглянуто 186 раз(и), завантажено 3 раз(и)

біля Atatürk, İzmir (Türkiye)

İzmir'in bu güzel manzalı, bol oksijenli ve ormanlı bol olan parkurunda yürüyüş yapmak için, Balçova Termal otel güneyinden Terapi Ormanı patikalarına girdik.
Ancak, yürüyüş için seçtiğimiz gün içinde, bizim yıllardır yürüdüğümüz patikalarda uluslararası Balçova Enduro bisiklet festivali düzenlenmiş olduğunu parkura başlarken öğrendik.
Bu nedenle yürüyüş rotamızın bir bölümünü değiştirdik. Manastır-Behzattepe patikasına girmemize görevli jandarma tarafından izin verilmedi. Biz de, alternatif yeni bir patika denedik. Terapi yolundaki yağmur korunağı mola yerinden güneybatı yönüne doğru vadiye girdik. (Balçova son duraktan buraya kadar rota kaydını açmamıştık. Kaydı burada başlattık.) Buradaki küçük derenin solundan bir süre güzel bir patikada yürüdük. Yukarılarda patika dikleşti, daraldı ve kaybolmaya başladı. Biraz soldan, biraz sağdan yürüyüp vadinin yukarılarına çıktık. Patika yine yürümeye uygun olunca kolayca sırta çıktık. Burası Narbel-Manastır orman yolu kavşağı oluyor (1,6. km). Yolu tam karşıya geçince yine patikaya girdik ve Behzattepe sırt orman yoluna kadar buradan yürüdük. Sonra yine patika, Halkapınar çeşmesi patikasında enduro bisikletliler ve nihayet Halkapınar mola yerindeyiz.
Yemek molası sonrasında orta patikadan dönüşe geçtik. Patikanın sonuna doğru alt yola indik. Balçova baraj vadisi manzaraları izleyerek Manastır patikasına kadar yürüdük. Buradan da yine patikadan Ilıca deresine inerek, Termal otele kadar yürüyüp bu güzel doğa yürüyüşünü tamamladık. Şunu belirtmek gerekir ki, Balçova Barajı'ndaki su seviyesi bu mevsimde maalesef oldukça düşük. Bu görüntü insanı oldukça üzüyor. (8 Mart 2020)
Patikaların büyük bir bölümü görevliler tarafından, bisiklet festivali için çalılardan ve yatan ağaçlardan, temizlenmiş. Orman yollarından patikalara girişleri düzeltilmiş.
Kısacası görünen o ki, bundan sonra artık bu patikalarda doğa yürüyüşçüleri yalnız olmayacak.
джерело

SU KAYNAĞI

panorama

MANZARA TERASI

Перехрестя

NARBEL-MANASTIR ORMAN YOLU

дерево

NARBEL PATİKASI

Перехрестя

BEHZATTEPE-NARBEL PATİKASI KAVŞAĞI

Перехрестя

PATİKA GİRİŞİ ve ENDURO BİSİKLETÇİLER

panorama

Keçi Ağılı

Перехрестя

HALKAPINAR ÇEŞMESİ

panorama

Beyoğlu çeşmesi yolu

дерево

Sırt patikası

Озеро

Balçova Barajı

джерело

ÇEŞME

Maalesef suyu akmıyordu.
Річка

Dere

Waypoint

BALÇOVA TERMAL OTEL

3 коментарів

 • Фото izmirli

  izmirli 10 бер. 2020

  slm
  hocam dönüşün bir bölümünü patikadan yapmış gibi gözüküyor .
  patika belirginmi ? yoksa doğaçlamamı yürüdünüz
  kolay gelsin

 • Фото izmirli

  izmirli 10 бер. 2020

  tşk
  iyi günler

 • Фото Işık Kavalcı

  Işık Kavalcı 10 бер. 2020

  Merhaba Ali Bey,
  Dönüşte indiğimiz patikayı çok zaman kullandık. Patika orta bölümde belirginsizleşiyor. Burada sol yamaca doğru büyükçe bir kaya üzerinde taş konularak yön belirtilmiş. Yukarıya yan yan çıkınca büyük çamlar altında patikaya yine giriliyor.
  Sol sırta çıkarsanız üst yola, sırttan sağa inerseniz alt yola inebilirsiniz. Bu iniş biraz dik. Aşağıdaki yola kolayca inmek için, soldaki dereciğe doğru yönelmek gerekiyor.
  İyi günler Ali Bey.

You can or this trail