Moving time  3 годин 50 хвилин

Час  7 годин 26 хвилин

Координати 2915

Uploaded 23 листопада 2017

Recorded листопада 2017

-
-
618 m
111 m
0
4,1
8,3
16,55 km

Переглянуто 488 раз(и), завантажено 3 раз(и)

біля Karpuzlu, Aydın (Türkiye)

Karpuzlu'nun kuzeybatısındaki tepede bulunan Alinda antik kentinden yürümeye başladık. Alinda'yı kısaca gezdikten sonra, güneybatısından asfalt yolu geçip eski taş yola girdik. Bu taş yolu (işaretli Karya yolu) yukarıya doğru yürüyerek Tekeler köyüne vardık.
Tekeler köyünden iki km kadar yürüdükten sonra Yahşiler köyüne, oradan da Şenköy'e geçtik.
Yahşiler köyünden sonra, Alinda su kemerlerine kadar sürekli iniş yaptık. Bu bölümde bölgeye özgü çok ilginç kayaları hayranlıkla izlmekten kendimizi alamadık.
Parkur boyunca içme suyu kaynağı yok. Antik yol boyunca bir çok yerde, hemen hemen her büyük kayanın altında su kaynağı var. Ancak bu sular sadece hayvanların içmesine elverişli. Yürüyüşe başlarken suyunuzu ve yiyeceklerinizi yanınıza almalısınız. Tekeler köyü büyük bir yerleşim yeri. Bu köyden de her türlü gereksiniminizi karşılayabilirsiniz.
Archaeological site

ALİNDA

Alinda , eski Anadolu'nun Batısında bir şehirdir. İç Karya Bölgesinde bulunan Alinda, bugünkü Karpuzlu İlçesi, ilçe merkezi sınırları içersinde, doğuya bakan bir yamaçta kuruludur. Alinda Karyalılar tarafından kurulmuştur. Tarih sahnesine çıkışı, Karya Prensesi Ada (İ.Ö. IV. yy.) ile olmakla birlikte, kent hakkında bilinenler İ.Ö. 14. yy.'a kadar gitmektedir. Alinda Hitit İmparatoru II. Mursilis (İ.Ö. 1350 - 1320) döneminde Seha Irmağı Ülkesi'ne bağlı bir kentti. II. Mursilis döneminde Alinda kentinin adının İalanta olduğu bilinmektedir. Alinda Antik kentini tarih sahnesine çıkaran ve onu ünlü yapan Karia Kraliçesi Ada olmuştur. Kent yapılarında mermerin kullanılmadığı, granit taşların kullanıldığı gözlemlenmektedir. Bulunan mezarlarda süse pek rastlanmaz. Her türlü olumsuzluğa rağmen Alinda gezgin için bulunmaz güzellikte bir kenttir. (Alıntı)
Archaeological site

TİYATRO

Alinda antik kentini çok güzel manzaralı bir yamacında bulunuyor. Kazı yapılmamış henüz. Tiyatronun her tarafını zeytin ağaçları kaplamış.
Archaeological site

ANTİK TAŞ YOL

фото

TEKELER KÖYÜ

Alinda antik kentinin güneybatısında bir tepe üzerinde kurulu bulunan, Karpuzlu ilçesinden büyük olduğu söylenen bir köy. Köylü geçimini zeytin ve fıstık çamı ile karşılıyor. İnsanları oldukça sıcakkanlı.
фото

YAHŞİLER

Tekeler köyünün iki km kadar batısında yer alıyor. Tipik bir Latmos Dağı köyü. Tekeler'den çok daha küçük bir köy.
фото

ŞENKÖY

Tekeler köyünün kuzeyinde bulunan çok küçük bir köy. Çok gariptir, neredeyse tam köyün merkezine, DSİ tarafından gölet yapılıyor. Gölet Tekeler yönünden gelen dere üzerine kuruluyor. Eğer bu gölet su tutarsa, Tekeler ile Şenköy arasında ulaşım, neredeyse teknelerle yapılacak gibi görünüyor.
Перехрестя

PATİKA GİRİŞİ

Archaeological site

ALİNDA

Yürüyüşümüzün sonunda yine Alinda'dayız. Sabah, arabalarımızı bıraktığımız yere gelerek yürüyüşümüzü tamamlıyoruz.

Коментарі

    You can or this trail