Moving time  42 хвилин

Час  6 годин 51 хвилин

Координати 715

Uploaded 28 квітня 2018

Recorded квітня 2018

 • Rating

   
 • Information

   
 • Easy to follow

   
 • Scenery

   
-
-
2 650 m
1 978 m
0
1,5
2,9
5,84 km

Переглянуто 657 раз(и), завантажено 20 раз(и)

біля Çitdibi, Antalya (Türkiye)

Alanya şehir merkezinden, sabah 04:30'da başlayan ve Alanya'nın batı - kuzeybatı ufkunda görülen en yüksek zirve olan Tunç Dağı'na ikinci kez tırmanmayı hedefleyen etkinlik, Antalya sonrası Çakırlar, Bahtılı ve Akdamlar hattını takip ederek önce Geyikbayırı, ardından da Feslikan yaylasına ve nihai olarak da tırmanışa başladığımız Bahtılı Mahallesinin yaylası Karçukuru'na ulaştı. Saat yönündeki ilk rotamız yerine, nispeten daha alçak kuzey yönünden Saat 08:00 sularında tırmanışa başlandı ve iptidai bir patika ve yer yer taş babalar içeren bir hattı takip edip, boğazlardan, karlı koyaklardan ve dik yamaçlardan rahat bir tempoda tırmanarak 11:30 sularında, tırmanış esnasında rastladığımız dostumuzla beraber, 2648 m'lik zirveye ulaşıldı. Etkinlik, Kızlarsivrisi, Akdağ, Erenler, Tübitak Ulusal Gözlem Evi, Döşemealtı, Antalya Körfezi, Tahtalı Zirvesi ve Kumluca Vadisi manzaralı zirvede defter imzası ve iyi niyet beyanları sonrası uzun tutulan dinlenmenin ardından kar kaplı Doğu yamacından hızlıca inilerek saat iki civarından başladığı noktada sonlandırıldı. Keyifli antreman parkuru, muhteşem manzaralı zirvesi, yemek için kaliteli toz karı ve yardımsever yayla halkı ile harika bir dağ olan Tunç Dağı için mevsimin de etkisiyle 1,5 lt su yeterli oldu. Dağın pek çok yerinden zirve ya da zirveler yapmak mümkün ve uygun bir bot yeterli olacaktır. Kar inişi yapacaklar için tozluk, açık havada tırmanacaklar için güneş kremi tavsiye ederim.

Katılan ekip arkadaşlarımı burada anmak isterim;

İsmail Başaran
Adnan Kurt
Hüseyin Türkeli
Ben
ve
Recep Bastırmacı
Точка шляху

Kar çukuru Yaylası

Antalya'ya yaklaşık 50 km mesafede bulunan yayla, sürekli gür çimen ve çiçeklerle kaplı bir çukurda yer alıyor. Yayla evleri muntazam ve yüksek katlı değil. Off road meraklısı için çayırlık alan kapalı ve doğal hayat için bu yasağı sonuna kadar destekliyoruz. Yayla camii yanında gayet lezzetli bir çeşme var. Yayla halkı yardımsever ve misafirperver.
Фотографія

TUG

TUG olarak da bilinen Tübitak Ulusal Gözlemevi, hemen Kuzeydoğu ufkunda 2550 m'lik Bakırtepe zirvesinde olanca görkemiyle seçilebilmekte.
Точка шляху

Zirveden manzara

Sırasıyla, Zirve direği, Karçukuru Yaylası, Antalya Körfezi ve Ekip
Вершина

Zirve

2648 m'lik Bereket Zirvesi. Solda yer alan demir çubuğun altında zirve defteri var. Oyalanıp etrafı seyretmek, tırmandığınız diğer zirveleri tanıyıp eski günleri yad etmek asıl keyif.
Гірський перевал

Kar inişi

Asıl hat aşağıya kadar inen sırt çizgisi olsa da, mevsim itibariyle henüz sert olan kara güvenerek hızlıca inmek için tercih edilen kulvar size en az 1 saat süre kazandıracaktır. Malum, kar altında tepeleri seçilen kayalardan uzak duruyoruz.
Фонтан

Çeşme

Yayla Camii yanında yer alan çeşmenin oldukça lezzetli bir suyu var. Yaylada akan kar suyu derecikleri olsa da başkaca su kaynağına rastlamadık. Ancak tüm yaylayı dolaşmadığımızı peşinen belirtirim.

1 comment

 • Фото Hüseyin Türkeli

  Hüseyin Türkeli 5 лип. 2019

  I have followed this trail  View more

  Her seferinde aynı keyfi alıyoruz.

You can or this trail