Moving time  3 годин 17 хвилин

Час  7 годин 38 хвилин

Координати 1530

Uploaded 10 червня 2018

Recorded червня 2018

 • Rating

   
 • Information

   
 • Easy to follow

   
 • Scenery

   
-
-
2 800 m
2 190 m
0
2,1
4,2
8,45 km

Переглянуто 248 раз(и), завантажено 4 раз(и)

біля Pembelik, Antalya (Türkiye)

Dağın zirvesinde yer alan 29.08.1987 tarihli nirengi taşında da yazdığı üzere dağın genel ismi olarak Akdağ geçiyor. Bir kaç yerde Delikkaya ya da Palaz dağı gibi isimler geçse de rastladığım çobanlar ısrarla Akdağ diye isimlendirdiği için, bu andan itibaren Akdağ olarak kullanacağım. Bir haftalık molanın ardından yeniden geldiğimiz ve Delikdağ ve Papaz Dağı zirvelerinden gördüğümüz yükseltiye ulaşmak için saat 06:00'da Alanya'dan başlayan gün, Susam belinde yer alan park yerinden saat 08:45'de tırmanışa başladı, ısınmaya izin vermeden yanan kaslar ile birlikte hızla yükseldi, uzun ve keyifli bir kahvaltı molasının ardından 11:00 civarında 2800 m'lik zirveye ulaştı. Bir süre manzaranın tadını çıkarıp, kuzey-kuzeydoğu hattına ilerledi ve Namaras yaylasının hemen üstünde yer alan zirvelerin en yükseğine ulaşmak için çukurların yamacından ilerleyip saat 14:00 civarında enfes manzaralı 2722 m'lik zirveye ulaştı. Mevsim itibariyle oldukça bol kar örtüsüne sahip platodan geri dönüp güneybatıya dönerek Karabul yaylasının çobanlarının kullandığı bir patikadan ilerledi, bir süre dik inerek tarihi yola kavuştu ve saat 16:00 sularında başlangıç noktasında sona erdi.

Uyarılar;
Bir kaç noktada gördüğümüz büyük, siyah dışkıların ayılara ait olduğunu öğrendik. Rastladığımız çoban gençler, sabah köpeklerin bir boz ayıyı kovaladığını ve ayının Kuzeybatıya doğru, daha aşağılara gittiğini söylediler. Dağın faunası için muhteşem bir bilgi olsa da, biz tedirgin olduk.Buraya gideceklerin bu bilgiyi not etmelerinde fayda olacaktır. Mevsim itibariyle su sorunu olmasa da, çok yakıcı bir güneş olduğundan uygun bir şapka ve güneş kremi öneriyorum. Çok kırıcı bir zemine sahip dağ için uygun bir bot şart. Özellikle iniş için başparmaklara dikkat.

Ulaşım; Gündoğmuş sonrası, pınarbaşı, Gelesandra, Kurucaova ve Demirkapı hattını izleyerek Susambeli geçidine ulaştık. Altı yüksek bir araç ulaşım için uygun bir tercih olacaktır. Susambeli, Alanya'dan 113, Gündoğmuştan 25 ve Antalya'dan 167 km mesafeye sahip. 113 km için yine 100 tl'lik yakıt (benzin) harcadık.
Aracı park etmek için ey uygun nokta burası. Tam sırtta yer alan düzlük, her iki yamaç için iyi bir başlangıç noktası. Aynı anda kuzey-güney aksında yer alan tüm yayla, dağ ve düzlükler için iyi bir seyir alanı.
2300 m irtifaya görece rahat bir tırmanışla, rahat ulaşılıyor.
2400 m irtifa için tırmanış açısı dikleşiyor ve zemin kısmen büyük kayalardan oluştuğu için kayma sorunu olmadan ilerleniyor.
Ufukta yer alan yayla Karabul yaylası ve göl ise Susam Gölü. Gölün hemen sağından bulunduğunu noktaya ilerleyen göç yolu ince bir hat olarak oldukça belirgin.
Dik bir çıkış sunsa da taraçalı yapısı ile hızlı bir tırmanış olanağı sunuyor. Biz manzarayı korumak adına sırt hattına yakın tırmanmayı tercih ettik. burada yer alan küçük düzlük oldukça fotojenik pozlar için uygun.
Yağmur ya da güneşten korunmak için gördüğümüz yegane sığınak.
Basit bir çoban tarakasından ilerleyerek, sert bir tırmanışa ulaşılan irtifa ile görüş açınıza güneyde yer alan zirvelerde girmeye başlıyor.
Büyük, sağlam kayalık bir sırttan ilerleyerek ulaşılan irtifa ile artık zirve görüş açınızda.
2800 m'lik Akdağ zirvesi. Oldukça panaromik bir görüş açısı sunan zirveden kuzeyden başlayarak saat yönünde Taşbaşı, Uzunlar, İnceler, Hacıobası yaylaları, Küllügöl, Eğrigöl tarafları, Giği dağı, Alanya Akdağ, Susuz Zirveleri, Barcın ve Karayılan Dağı, Oğuz Yaylası, Kuruca Ova ve Gelesandra Yaylası, Gündoğmuş Kuzeyi 2500'lük zirveler, Delikdağ ve Papaz Dağı, Avcıkoyağı vadisi ve son olarak Karabul Yaylası ve Susam gölünü görmek mümkün.
Zirveninde yer aldığı masif kaya bloğu oldukça etkileyici.
Ufukta en sevdiğimiz zirvemiz Giği.
Ayı dışkıları ile kaplı oldukça manzaralı Kuzeybatı zirvesi.
Tarihi ipe yolunun taş kaplı zemini.

1 comment

 • Фото Hüseyin Türkeli

  Hüseyin Türkeli 21 трав. 2019

  I have followed this trail  View more

  Ulaşması zor, tırmanması keyifli şahane göl manzaralı bir parkur olmuş.

You can or this trail