-
-
3 923 m
2 879 m
0
1,8
3,6
7,27 km

Переглянуто 1501 раз(и), завантажено 76 раз(и)

біля Gedeme, Kayseri (Türkiye)

3.916 metreye ulaşan zirvesi ile Türkiye’nin beşinci, İç Anadolu'nun en yüksek dağıdır Erciyes. Torosların kuzeydoğu uzantısı olan Aladağlar'ın en yüksek noktası olduğu kabul edilmektedir ve Alpin kuşağına dahildir.
Maddesel alemde her maddenin bir manası vardır görebilene. Sözü olan sessiz taşların aleme yayılan titreşimleri yeri gelir ses olur yeri gelir ağıt olur dilden dile. Bu dağın öyküsü şöyledir; Erciyes Dağının eteklerinde yaşayan Ercişler Kabilesi Beyinin Kızı Ciş Hatun çok güzel bir genç kızdır. Günlerden bir gün dağın eteklerine çok uzak diyarlardan bir delikanlı gelir. Ciş Hatunu görür ve görür görmez ona aşık olur. Babasından istemeye karar verir. Kökleri olan Horasan Uluları Alp’ler ile Beyden kızı isterler. Bey delikanlının mertliğini dürüstlüğünü beğenir. Ancak bir şartı vardır onu yerine getirirse kızını vereceğini söyler. Bulundukları dağın zirvesinde yaşayan ve ateş üfleyen bir ejderha vardır. Bunu öldürmesi yok etmesi kaydıyla kızını verebileceğini söyler. Bu arada Ciş Hatunun da yüreğine aşk ateşi düşmüştür. Delikanlı Ciş Hatunu almak için getirdiği hediyeleri bir sandık ile konağa takdim eder ve bu şartı kabul ettiğini bildirir. Ancak Ciş Hatun oraya çıkanın geri gelmediğini alev üfleyen Dağ tarafından yakıldığını bilmektedir. ‘Delikanlıya “Sakın zirveye çıkma, çıkarsan o ateşte yanarsın” diye yalvarır. Ancak delikanlı dinlemez her şeyi göze alarak Ciş Hatunla evlenmeyi böylece hak edeceğini söyler ve yola koyulur. Ardından da Çiş Hatun Eryiğitin getirdiği Sandukayı içindeki hediyeleri ve ayakkabıları alarak onun peşine düşer. Bu günkü Yanık Dağ denilen yerde onu yakalar ve tekrar yalvarır, ancak razı edemez. Bunun üzerine Sandukayı içindekileri ve ayakkabılarını Yanık dağda bir mağaraya bırakırlar Ciş Hatun gelinlik elbisesini giyer ve birlikte yola koyulurlar. Zirveye yaklaştıklarında alevler birden bire artar ve üstlerine gelmeye başlar. Delikanlı hemen atılır ve Alev Canavarı onu bir anda yutar. Ciş Hatun arkada duvağı ve beyaz giysileriyle yetişir yiğidini kurtarmaya çalışır. Bu esnada onun da ayağı dağın alevinin içine doğru kaymaya başlar. Aşağı doğru ayağı kayarken gelinliğin duvağı dağın üzerinde kalır ve beyaz bir örtü olur. Ciş Hatun da Dağın zirvede kaybolur. Alev Dağı Onu da yutar ama dağın tepesindeki beyaz örtü hep orada kalır..."
Ne kadar saf ve güzel bir öykü değil mi...Fakat gel gör ki artık incelik ve narinlik toprak altında kalan bir gelinlik misali...Zaman ilerledikçe insanoğlu kendi cinsine daha da zarar veriyor iki paralık dünya zevkleri için. Ki bu dünya yaşamı gelip geçici bir heves iken...Her türlü terör kötüdür ve insanı insan yapan özelliklerin dışındadır. Fakat eğer ki insanlar ortak bir idea'da birleşeceklerse malesef ihtiyaç duyulan şey acılar olmakta. Çünkü ortak acılar insanları birleştirmekte. Umarım insanoğlu değişimi kendisinden başlatarak daha samimi ve sıcak paylaşımlara yol açar, dil, din ve ırk gözetmeden. İnşallah bu yapılan dualar, ağıtlar ve dilekler üzerimize yağar ve bizi kutsar barış mevsiminde.

Коментарі

    You can or this trail